Lista aktualności Lista aktualności

Z "Promykiem" na leśnej ścieżce

Słoneczna aura zachęca do korzystania z piękna otaczającej przyrody i jesiennych wizyt w lesie. Skorzystali z tego podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gostwicy przy Stowarzyszeniu "Promyk", którzy 30 października br., odwiedzili ścieżkę przyrodniczo-leśną „Rdziostów”, znajdującą się na terenie leśnictwa Chełmiec

Miłych gości powitali w plenerze pracownicy Nadleśnictwa Stary Sącz, którzy poprowadzili zajęcia edukacyjne, opowiedzieli o zasadach zachowania się w lesie i mówili o funkcjach i roli lasów w życiu człowieka. Podczas spotkania uczestnicy poznali m.in. piętrową budowę lasu, gatunki drzew i roślin runa, a także gatunki grzybów i zwierząt jakie możemy spotkać w lasach. Podczas przejścia pomiędzy kolejnymi przystankami wyznaczonymi na ścieżce, leśnicy odpowiadali na ciekawe pytania zadawane przez uczestników zajęć. Pytania te dotyczyły gatunków drzew, zwierząt i roślin spotykanych w naszych lasach, roli drewna , a także problemów z jakimi borykają się w swojej pracy leśnicy.

 

Uczestnicy dowiedzieli się także, jak nie należy zachowywać się na terenach leśnych oraz na co należy zwracać szczególną uwagę przebywając w lesie. W trakcie spaceru poszukiwano negatywnych oznak pobytu człowieka w lesie i m.in. zbierano śmieci, które uczestnicy wypatrzyli nawet w dalszej odległości od przebiegu ścieżki. Przeprowadzone zajęcia pozwoliły rozwinąć zainteresowania przyrodą oraz wzbudziły potrzebę jej szanowania. Pogłębianiu wiedzy uczestników sprzyjała nie tylko piękna pogoda i otaczający ich drzewostan, ale także lekka forma przekazu informacji i miła atmosfera spotkania.

- To spotkanie było potrzebne obu stronom i każdy na nim czegoś się nauczył. My też możemy się wiele nauczyć od uczestników warsztatów. Przede wszystkim troski o siebie nawzajem i silnego poczucia wspólnoty - mówi Wiesław Kulak, strażnik leśny. 

Zajęcia na ścieżce edukacyjno-leśnej zakończył wspólny posiłek z samodzielnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Uczestnicy, chociaż trochę zmęczeni przebytą trasą, z uśmiechami na twarzach zapowiedzieli kolejną wizytę w lesie. Wiosną chcą odwiedzić drugą ścieżkę przyrodniczo-leśną Nadleśnictwa Stary Sącz, zlokalizowaną w rezerwacie przyrody „Cisy w Mogilnie".

 

Szymon Wojtanowski