Aktualności Aktualności

Las Pamięci Jana Pawła II rośnie w Chełmcu

Las Pamięci Jana Pawła II rośnie w Chełmcu

„Las Pamięci Jana Pawła II” rośnie na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz. Posadzili go małopolscy leśnicy wspólnie z parlamentarzystami, duchownymi,  samorządowcami, nauczycielami i uczniami okolicznych szkół, harcerzami oraz przedstawicielami służb mundurowych, RDOŚ w Krakowie, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych. W sadzeniu wziął udział Pan Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, inicjator akcji. 

Wspólne sadzenie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej pod hasłem „Łączą nas drzewa”, która ma na celu zachęcenie społeczeństwa do aktywnej działalności na rzecz polskich lasów oraz zapoznanie się z gospodarką leśną i ochroną przyrody prowadzoną w Lasach Państwowych. 3 edycja akcji „Łączą nas drzewa” została zainicjowana przez Pana Edwarda Siarkę, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska na terenie RDLP w Pile w dniu 15 marca 2023 r. W tym roku w ramach akcji sadzone są w całej Polsce „Lasy Pamięci Jana Pawła II”.

Lasy Pamięci Jana Pawła II

Polscy leśnicy od zawsze stali na straży najcenniejszych wartości i uznanych autorytetów. Teraz stają w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II. Na terenie całej Polski ruszyła akcja sadzenia „Lasów Pamięci Jana Pawła II”, która jest hołdem dla Jego niepodważalnej świętości i zasług dla naszej Ojczyzny.
- Papież Polak w sposób szczególny miłował polską przyrodę. Dzisiaj to my dajemy przykład, że Jego słowa „Dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata” przyświecają naszym staraniom ochrony tej przyrody - podkreślił Pan Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podczas inauguracji akcji w Nadleśnictwie Celestynów. 

Inicjatywa leśników podjęta w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas Drzewa” jest wyrazem wdzięczności Polaków dla świętego Jana Pawła II, który szukał głosu Boga 
w polskich lasach i podkreślał, że szacunek dla przyrody sprzyja rodzeniu się solidarności między ludźmi. 

- Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeżeli miłujecie ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! Zwracam się w szczególny sposób do tych, którym powierzona została odpowiedzialność za ten kraj i za jego rozwój, aby nie zapominali o obowiązku chronienia go przed ekologicznym zniszczeniem! - głosił Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

Polscy leśnicy co roku sadzą 500 milionów drzew. Każdy z nas może wziąć w tym udział.
- Ta wspaniała idea łączy wszystkich Polaków. Na terenie każdej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych można spotkać się z leśnikami i razem zasadzić drzewka. Zapraszamy każdego, komu natura jest bliska sercu - zachęca Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wyraził nadzieję, że „akcja będzie rozbrzmiewała w całej Polsce”, a posadzenie lasu będzie „miłe sercu papieża” i „przyniesie owoce wewnętrzne”.

Pierwszy Las Pamięci w Małopolsce

3 kwietnia br. Las Pamięci Jana Pawła II  posadzono na ternie RDLP w Krakowie w leśnictwie Chełmiec, położonym w centralnej części Nadleśnictwa Stary Sącz. Leśnictwo obejmuje swoim zasięgiem tereny gmin Chełmiec, Podegrodzie i Limanowa. Oddział 322 b, w którym posadzono Las Pamięci Jana Pawła II ma powierzchnię 9,21 ha i porasta go drzewostan jodłowy z domieszką dębu, olszy oraz sosny.

Nadleśnictwo Stary Sącz wyróżnia się bogactwem walorów krajobrazowych, przyrodniczych i turystycznych, tak charakterystycznych dla wyjątkowego piękna terenów Sądecczyzny. Obszar Nadleśnictwa Stary Sącz cechuje urozmaicona rzeźba terenu i wyraźne zróżnicowanie wysokości w przedziale od 240 do 1175 m n. p. m.

Do posadzenia Lasu Pamięci Jana Pawła II wybrano wyjątkowy, chroniony gatunek drzewa jarząb brekinia (Sorbus torminalis), którego nasiona zebrano na terenie rezerwatu przyrody „Białowodzka Góra nad Dunajcem” - jednego z dwóch rezerwatów przyrody na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz.

Rezerwat został powołany Zarządzeniem nr 195 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21.10.1961 roku w celu zachowania naturalnych zespołów buczyny karpackiej i dąbrowy, ze stanowiskiem jarzębu brekini oraz roślinności skalnej, porastających zbocza i szczyt Białowodzkiej Góry, zawierających rzadkie elementy florystyczne.

Jarząb brekinia dorasta do 15-25 metrów wysokości. Dobrze rośnie na terenie żyznych, świetlistych i suchych zarośli oraz lasów. Jest gatunkiem odpornym na suszę. Drzewo posiada charakterystyczne białe zarysy, widoczne na tle zielonej ściany lasu w maju i czerwcu w okresie kwitnienia. Jego owoce dojrzewają w październiku, listopadzie.

Nasiona pod nadzorem

Sadzonki jarząbu brekinia zostały wprowadzone do środowiska przyrodniczego w leśnictwie Chełmiec za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, która wydała stosowną decyzję zezwalającą na wysiew nasion jarzębu brekinia wycofanych z Leśnego Banku Genów w Kostrzycy oraz wprowadzenie na terenach administrowanych przez Nadleśnictwo Stary Sącz osobników w ilości do 4 500 szt.