Powrót

Turystyka

Turystyka

 

Nadleśnictwo Stary Sącz znajduje się w południowej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Lasy Nadleśnictwa Stary Sącz położone są w województwie małopolskim, w trzech powiatach: grodzkim i ziemskim Nowy Sącz oraz powiecie limanowskim. W powiecie ziemskim nowosądeckim lasy nadleśnictwa położone są na terenie gmin: Chełmiec, Gródek n. Dunajcem, Korzenna, Łącko, Łososina Dolna, Podegrodzie, Stary Sącz natomiast w powiecie limanowskim w dwóch gminach: Łukowica  i Limanowa.

Tereny Nadleśnictwa Stary Sącz dzięki swej lokalizacji stanowią bardzo atrakcyjny turystycznie teren. Czekają tutaj atrakcje zarówno turystów - miłośników historii jak i miłośników turystyki pieszej. Na terenie działania nadleśnictwa znajduje się szereg bardzo wiekowych i ciekawych obiektów architektury, których odwiedzenie proponujemy.    

W Starym Sączu (miasteczku pochodzącym z XIII w) są to:

- Klasztor SS Klarysek i kościół klasztorny pw. Świętej Trójcy, który został ufundowany w roku 1280 przez św. Kingę - żonę Bolesława Wstydliwego. W następstwie licznych pożarów świątynia ta była wielokrotnie przebudowywana i remontowana zachowując  gotycki charakter do dziś. Wnętrze kościoła posiada wystrój barokowy z polichromią na ścianach, przedstawiającą sceny z życia św. Kingi. Ze znajdujących się tu zabytków warto wymienić: ołtarz główny z XVII wieku, barokowa ambona z XVII wieku w kształcie drzewa Jessego, z którego konarów wyrastają postacie królów izraelskich, figurę Kingi z XV wieku oraz srebrną trumienkę z relikwiami Świętej.

- Kościół pod wezwaniem św. Elżbiety – najstarszy kościół na terenie Starego Sącza, który wybudowany został najprawdopodobniej w połowie XIII wieku. Budowla jednak nie dotrwała do naszych czasów, ponieważ została zniszczona najprawdopodobniej podczas najazdu w 1410 roku. Odbudowany kościół został ponownie spalony w  1644 roku, po czym odbudowywany był do 1649 roku, a w czasie wojen szwedzkich  w latach 1655 – 1656  został zrabowany. We wnętrzu znajduje się wiele cennych zabytków, które warto zobaczyć.

- Ołtarz Papieski (zdjęcie nr 7) – prawdopodobnie jedyny pozostawiony w Polsce (a być może nawet na świecie) ołtarz, który nie został zdemontowany po wizycie Papieża Jana  Pawła II. W dniu 16 czerwca 1999 roku Papież gościł na starosądeckich błoniach, a w czasie odprawianej Mszy Świętej Papież dokonał kanonizacji błogosławionej Kingi. Obok Ołtarza w 2006 roku posadzony został „Dąb Papieski" (potomek Chrobrego) - sadzonka dębu, która wyrosła z nasiona poświęconego przez Papieża - Polaka.

- Muzeum Regionalne mieszczące się w „Domu na Dołkach" - w jednym z najciekawszych i najstarszych domów w Starym Sączu (XVII wiek), w którym zgromadzono wiele cennych i ciekawych eksponatów. Znajdują się tu między innymi: pamiątki po Adzie Sari, przedmioty codziennego użytku dawnych mieszczan oraz pamiątki z okresu II wojny światowej.

- rynek z charakterystyczną XIX-wieczną zabudową. Kształt jego zbliżony jest do kwadratu z tym, że każdy bok odpowiada dokładnie czterem stronom świata, a z każdego rogu prostopadle wychodzą dwie ulice. Wybrukowany jest „kocimi łbami", tj. granitowymi otoczakami. Na rynku znajduje się zabytkowa studnia, która w przeszłości stała obok starosądeckiego ratusza, który spłonął w 1795 roku. Jego replikę wybudowano w „Miasteczku Galicyjskim".

 

 W Nowym Sączu natomiast warto zobaczyć:

- Miasteczko Galicyjskie (ul. Lwowska 226) – rekonstrukcję zabudowy budynków, które stały na terenie Galicji. Zobaczyć tu można między innymi: starosądecki ratusz w którym organizowanych jest wiele wystaw, dwór szlachecki  z Łososiny Górnej, remizę strażacką, domy mieszczańskie ze Starego Sącza w których urządzono: warsztat zegarmistrza, zakład fotograficzny oraz pracownie garncarza. Miasteczko Galicyjskie znajduje się  w oddzielonej części Sądeckiego Parku Etnograficznego, z którego można dotrzeć pieszo. Przed wizytą w Miasteczku warto zajrzeć na stronę internetową sądeckiego muzeum, tj. www.muzeum.sacz.pl  gdzie znajduje się między innymi aktualna oferta muzeum.

 - Sądecki Park Etnograficzny w Falkowej, gdzie zgromadzono i zaprezentowano budownictwo, a także przedmioty codziennego użytku typowe  dla  grup etnograficznych zamieszkujących Sądecczyznę tj. Lachów, Pogórzan, Górali Sądeckich, Niemców, Łemków i Rusinów.

- Ruiny Sądeckiego Zamku, który został wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego w latach 1350 – 1360. Ulokowany został w widłach dwóch rzek, tj. Dunajca i Kamienicy w północno – zachodniej części miasta. Zamek w przeszłości był wielokrotnie palony, a w styczniu 1945 na skutek wybuchu zmagazynowanej tam amunicji uległ całkowitemu zniszczeniu. W latach 50 XX wieku odrestaurowano Basztę Kowalską i fragment murów obronnych. W chwili obecnej na terenie dawnego zamku znajduje się park miejski.

- rynek wraz z ratuszem, pomniki oraz zabytkowe kościoły.

Teren Nadleśnictwa Stary Sącz, to jeden z piękniejszych obszarów przyrodniczych i turystycznych południowej Polski. Niezapomniane wrażenia czekają tych, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę Pasmem Radziejowej, z której roztaczają się wspaniałe widoki na Kotlinę Sądecką, przeciętą wstęgami Dunajca i Popradu. Na szlaku wiodącym ze Skrudziny na Przehybę można po drodze spocząć na kamieniu w kształcie krzesła, który to wedle legendy był miejscem odpoczynku Świętej Kingi, podczas ucieczki przed najazdem tatarskim w XIII wieku. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Stary Sącz znajduje się również Jezioro Rożnowskie oraz przepływają urokliwe górskie rzeki Dunajec i Poprad wraz ze swymi dopływami. Umożliwiają one wypoczynek, obserwacje przyrody i wędkowanie.

Nadleśnictwo Stary Sącz oferuje turystom przebywającym na swoim terenie noclegi w „leśniczówce Przysietnica". Obiekt ten położony jest na skraju lasu przy górskim potoku w miejscowości Przysietnica w oddziale 149 c leśnictwa Przysietnica. Jest to piętrowy budynek drewniany z kuchnią, dwoma łazienkami, świetlicą i 5 pokojami z noclegami dla 16 osób, wyposażony między innymi w telewizję, telefon. Bezpośrednio z budynku można wyjść na drewniany taras. Obok leśniczówki znajduje się miejsce postojowe dla samochodów, którymi można tu dojechać oraz wiata z paleniskiem i grilem. Z miejsca tego można rozpoczynać wycieczki i spacery drogami leśnymi po jodłowo-bukowych drzewostanach Beskidu Sądeckiego.

 

Zapraszamy i życzymy udanego wypoczynku na terenie naszego Nadleśnictwa.

 

Trasy narciarskie:

W oparciu o istniejącą infrastrukturę dróg gospodarczych w nadleśnictwie wytyczone są trzy biegowe trasy narciarskie:

1.    Trasa niebieska o długości ok. 15,60 km - zlokalizowana na terenie leśnictwa Gaboń - rozpoczynająca się w miejscu postoju przy leśniczówce  w Gaboniu, biegnąca drogą asfaltową wzdłuż oddziału 63,  następnie skręcająca w lewo i biegnąca drogami leśnymi przez oddziały: 64, 65, 66, 67, 68, 70, 71, 74, 75 do schroniska na Prehybie, następnie wracająca do miejsca postoju drogą Gaboń-Prehyba (w okresie zimowym oznakowana jest przez PTTK jako nartostrada – dł. 6,55 km).

2.    Trasa żółta o długości ok. 5,70 km  – zlokalizowana na terenie leśnictwa Gaboń  i Obidza – rozpoczynająca się przy schronisku na Prehybie, biegnąca wzdłuż zielonego szlaku turystycznego (koło Kamienia św., Kingi) i dalej skręcającą w lewo drogą leśną (l-ctwo Obidza odz. 96, 97) do skrzyżowania dróg w okolicy Wyżne Skały, a następnie zjazd do Kamienia św. Kingi i powrót do schroniska. 

3.     Trasa czerwona o długości 7,60 km  – rozpoczynająca się przy schronisku na  Prehybie, biegnąca wzdłuż zielonego szlaku do Kamienia św. Kingi, następnie skręcająca w Jaworzynę  i biegnąca  drogą stokową przez oddz. 75, 74, 71, 70, 69, 68 l-ctwa Gaboń do żółtego szlaku turystycznego i wracająca nim do schroniska na Prehybie. 

 

 

Trasy rowerowe: 

Na gruntach administrowanych przez nadleśnictwo biegną  odcinki tras rowerowych. Znajdują się one w następujących leśnictwach:

1.Chełmiec       2,10 km

2.Łososina D.   1,35 km

3.Rożnów         3,30 km

4.Przysietnica   0,87 km

 

Trasy piesze PTTK:

Na miłośników pieszych wycieczek czekają wytyczone przez PTTK następujące trasy, które biegną po gruntach nadleśnictwa:

1.    Szlak zielony Jazowsko – Przehyba 

2.    Szlak zielony Barcice –Przysietnica – Prehyba

3.    Szlak żółty Stary Sącz – Moszczcenica – Prehyba

4.    Szlak czerwony Złomisty Wierch-  Przysłop   

5.    Szlak żółty Łącko – Przysłop                                                                

6.    Szlak niebieski Rytro – Prehyba

7.    Szlak niebieski Jodłowa Góra                                                                                

8.    Szlak zielony Łukowica- Młyńczyska – Ostra Góra                                      

9.    Szlak niebieski Zapora – Skrzętlna                                         

10.  Szlak czarny Przyszowa – Łyżka                                                                     

11.  Szlak niebieski Tęgoborze - Białowodzka Góra                                            

12.  Szlak żółty Gródek – G. Majdan-Jamno

13.  Szlak zielony Zapora Rożnów – Witowice                                                                                                                                                                                                                       

Trasy konne:   

W uzgodnieniu z nadleśnictwem dla miłośników konnych wycieczek zostały wytyczone i oznakowane w terenie 4 trasy konne o łącznej długości około 35 km, które znajdują na terenie leśnictwa Gaboń  i Przysietnica.